Ángeles Gonzáles-Sinde

Urodzona w 1965 roku, Ángeles Gonzáles-Sinde jest absolwentką filologii klasycznej na Universidad Complutense w Madrycie oraz scenopisarstwa na Universidad Autónoma de Madrid. Od 1993 do 1996 roku uczęszczała do Amerykańskiego Instytutu Filmowego w Los Angeles, gdzie zdobyła tytuł magistra sztuki w ramach stypendium Fundacji Fulbright.

Gonzáles-Sinde, będąca z zawodu scenarzystką, ma duże doświadczenie zarówno w produkcjach filmowych, jak i telewizyjnych, za które otrzymała wiele nagród, w tym Goya  w 1997 roku za  najlepszy scenariusz oryginalny do filmu „La Buena Estrella” oraz w 2003 roku za debiut reżyserski „La Suerte Dormida”.
Ángeles Gonzáles-Sinde jest też autorką scenariuszy do innych filmów fabularnych, m.in. „Lágrimas Negras” w reżyserii Ricardo Franco, „Segunda Piel” w reżyserii Gerardo Very, „Las Razones De Mis Amigos”. Stworzyła też scenariusze do takich filmów jak: „Tango ze śmiercią” (La Puta y la ballena),  „Twoje nowe życie” (La vida que te espera), „Między jawą a snem” (Entre vivir y soñar), „Seks, kłamstwa i narkotyki” (Mentiras y gordas: Sexo, fiesta y mentiras), „El Misterio Galíndez”, (Tajemnica Galindeza), oraz „Uciec przed przeszłością” (Los Aires difíciles).

Pisze również dla telewizji i teatru, a także książki dla dzieci. W 2013 roku zdobyła literacką nagrodę za swoją pierwszą powieść „El buen hijo”.

Od kwietnia 2009 roku do grudnia 2011 roku Ángeles Gonzáles-Sinde zawiesiła karierę filmową na rzecz funkcji Ministra Kultury Hiszpanii w rządzie prezydenta Rodrígueza Zapatero. Opracowała opracowała nowatorskie rozwiązania legislacyjne dotyczące ochrony własności intelektualnej i przeciwdziałające piractwu w Internecie, które stały się znane jako „Sinde Law”. Obszarami jej aktywności były także promocja sztuki, muzea i dziedzictwo historyczne, archiwa, biblioteki publiczne, wydawnictwa książkowe, sztuki teatralne, wydarzenia muzyczne, filmowe i audiowizualne, międzynarodowa współpraca kulturalna, propagowanie kultury hiszpańskiej, statystyki i badania na temat przemysłów kultury, podnoszenie świadomości ich  rosnącego wpływ na gospodarkę krajową oraz budowa nowej infrastruktury i udogodnień.

Ángeles Gonzáles-Sinde była wykładowcą scenopisarstwa na uniwersytetach ECAM (The Madrid Film School), Universidad Carlos III w Madrycie, Taller de Guionistas w Barcelonie i międzynarodowej szkole filmowej San Antonio de Los Banos na Kubie. Pełniła też funkcję prezesa Akademii Filmowej Sztuki i Nauki w Hiszpanii, była Prezesem Stowarzyszenia Scenarzystów Hiszpanii, a także członkiem rady DAMA, organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi filmowców.

Obecnie pracuje nad nową powieścią oraz scenariuszem do projektu audiowizualnego.