Antonio Saura

Dyrektor Generalny Latido Films

Pochodzi z rodziny z twórców filmowych. Ukończył historię współczesną ze specjalizacją amerykanistyczną oraz studia filmowe na Uniwersytecie Kolumbia w Nowym Jorku.

Na początku swojej kariery pracował jako dziennikarz w gazetach i czasopismach, m.in. w „El Pais”, „Diario 16”, „Diez Minutos”, czy „La Luna de Madrid”. Następnie skupił swoje zainteresowanie na filmie, zarówno jako scenarzysta („La Llave oculta” w reżyserii Rafaela Alcazara, czy „Lisa” w reżyserii Jan Kermeleukena ), jak i konsultant w filmach takich jak „Rowing with the wind” / „Remando al viento” Gonzalo Suareza czy „Eldorado” Carlosa Saury. Na początku lat dziewięćdziesiątych został dyrektorem wykonawczym i dyrektorem ds. rozwoju Lola Films, wówczas największego hiszpańskiego domu produkcyjnego, który miał pod opieką takich twórców jak Álex de la Iglesia, Carlos Saura, Vicente Aranda Jaime Chávarriego czy Bigas Luna.

Po zakończeniu tego etapu życia zawodowego Saura zajął się produkcją filmową pracując m.in. dla LFC, Zebra, oraz ZAMPA AUDIOVISUAL, gdzie w ciągu ostatnich 15 lat był wyprodukowano ponad 25 filmów fabularnych i dokumentalnych, wyreżyserowanych przez twórców takich jak Carlos Saura, Antonio Hernández, José Luis Cuerda Gerardo Herrero i
José Luis López Linares.

ZAMPA AUDIOVISUAL ma na swoim koncie także produkcję ponad pięciuset godzin seriali i programów telewizyjnych. Obecnie jest w trakcie produkcji drugiego filmu Pablo Solarza „The Last Suit” w obsadzie którego są m.in. Miguel Angel Solá i Angela Molina, a także dokumentu „Month in el Real” w reżyserii José Luisa Lópeza Linaresa.

Od 2015 roku Antonio Saura kieruje międzynarodową agencją Latido Films, która w ostatnich latach wyprodukowała takie filmy jak: “Rara” w reżyserii Pepy San Martin (Nagroda na Berlinale oraz Festiwalu Horizontes Latinos w San Sebastián 2016), “The Constitution” w reżyserii Rajko Grlica (Nagroda na Festiwalu w Montrealu 2016), “Plac zabaw” w reżyserii​ Bartosza W. Kowalskiego (Nagroda Specjalna Jury Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2016), a także “The Illustrious Citizen” (Nagroda dla najlepszego aktora na Festiwalu w Wenecji 2016) czy też “May God Forgive Us” (Nagroda za scenariusz na Festiwalu w San Sebastián 2016).

Antonio Saura jest wiceprzewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej. Wykłada w Media Business School, prowadząc zajęcia z zakresu audiowizualności, finansowania i kierowania produkcjami filmowymi. Od 4 lat gościnnie prowadzi też wykłady w Spanish School w Middlebury College w Vermont. Jest autorem wielu raportów badawczych dotyczących przemysłu filmowego.