Jakub Duszyński

Jakub Duszyński jest dystrybutorem filmowym, a także zajmuje się tworzeniem programów festiwali filmowych.  Jest współprzewodniczącym Europa Distribution, najważniejszej europejskiej organizacji zrzeszającej i reprezentującej interesy 110 wiodących europejskich dystrybutorów z 26 krajów.

Jakub Duszyński przez ostatnie 18 lat był szefem i dyrektorem kreatywnym Gutek Film, wiodącej firmy dystrybuującej kino artystyczne w Polsce. Przez wiele lat był też dyrektorem programowym największego, polskiego festiwalu filmowego Nowe Horyzonty.

W Gutek Film od 1998 roku zajmuje się kształtowaniem profilu i repertuaru firmy. Od 2009 roku współpracuje z kanałem Ale kino, prowadząc program „Kino mówi”. Jest także jurorem nagród parlamentu europejskiego Lux od 2009 roku; członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oceniającym projekty filmów fabularnych. Prowadzi liczne międzynarodowe seminaria dotyczące dystrybucji filmowej podczas festiwali filmowych (Wenecja, San Sebastian, Lyon, Paryż, Sofia). Od 2011 roku bierze udział w pracach trzyosobowej rady programowej Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni.